PO STOPÁCH ALŽBĚTY BÁTHORYOVÉ

Výstava "Po stopách Alžběty Báthoryové" přibližuje život nechvalně proslulé Čachtické paní a zároveň věnuje značnou pozornost místům, na kterých strávila větší či menší kus svého života:

  • Čachtice, Beckov, Děvín, Vranov nad Toplou, Čičva, a Bytča (Slovensko)
  • Lockenhaus a Deutschkreuz (Rakousko)
  • Köszeg, Sárvár, Füzér, Nyirbátor, Nagyecsed (Maďarsko)

Výstava - Po stopách Alžběty Báthoryové - v Šuranech

 

Výstavu tvoří:

  • 40 papírových plakátů o rozměrech 50x90 cm. Každý je polepený fotografiemi či obrázky s doprovodnými texty.
  • Knihy a informační brožury související s Alžbětou Báthoryovou (cca 70 titulů).
  • Fotokopie obrazu Alžběty Báthoryové(120 x 95 cm).

Jak výstava vznikla?

Když mi bylo jedenáct let, přečetla jsem si "Čachtickou paní" od Joža Nižnanského. O pár let později se mi dostala do rukou Krvavá hraběnka od Tomáše Bednaříka. Tahle knížka ve mně podnítila hlubší zájem o Alžbětu. Začalo mě zajímat, jak to s ní bylo doopravdy.

Čachtice a hrad jsem poprvé navštívila v roce 2003 a od té doby ještě mnohokrát. Tohle místo se stalo mojí srdeční záležitostí, přestože je od mého bydliště vzdálené víc než 300 km.

Lákalo mě poznat i další místa, spojená s osudem hraběnky Alžběty Báthoryové. Na pár let jsem měla o výlety postaráno.

Slovensko: Beckov, Bytča, Vranov nad Toplou, Čičva, Děvín
Rakousko: Lockenhaus, Deutschkreuz
Maďarsko: Köszeg, Sárvár, Buják, Ostřihom

Měla jsem tolik fotek a materiálů ze svých cest, že mě napadlo udělat z nich výstavu. Dala jsem se do díla a pár měsíců na to, v říjnu 2007, byla výstava k vidění v prostorách Městské knihovny Police nad Metují.

V roce 2008 jsem o letní dovolené zamířila do východního Maďarska, do Nagyecsedu a Nyirbátoru, což jsou místa spojená s Alžbětiným dětstvím. Podívala jsem se i na hrad Füzér, který rovněž patřil Báthoryovcům.

Rozšířila jsem výstavu o nové poznatky a v dubnu 2009 byla znovu k vidění v polické knihovně.

Neměla jsem další ambice svoji výstavu propagovat a nabízet, proto skončila doma pod postelí. Navíc, byla jsem si vědoma toho, že způsob zpracování – fotografie a texty lepené na papír, nejsou z grafického hlediska „to pravé ořechové“ :-)

Pak jsem si uvědomila, že je spousta lidí, které tohle téma zajímá a že tím nejlepším umístěním by bylo Čachtické muzeum. Kontaktovala jsem vedení, slovo dalo slovo a výstava "Po stopách Alžběty Báthoryové" putovala do Čachtic, kde byla k vidění v hlavní sezóně roku 2009.

V roce 2011 si výstavu vypůjčilo Městské muzeum Šurany (SK), v roce 2014 Šatlava/muzeum vězeňství (Uničov).

V listopadu 2014 mě oslovili z Galerie Mlýny Nitra s úžasnou nabídkou. Projevili zájem o moji výstavu a navrhli, že na své náklady udělají profesionální grafiku a všechny plakáty nechají vytisknout na komatex. Výstava měla být k vidění letos v létě, ale bohužel se odsouvá na příští rok.

Fotokopie obrazu Alžběty Báthoryové a moje maličkost.